تلفن تماس 021-33910725
ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه 20:00 - 8:00

آدرس

خ امیرکبیر،ناظم الاطبا،پاساژ مشرقی پلاک11

ورق نسوز کلینگریت بدون آزبست

Author

ورق کلینگریت بدون آزبست

با توجه به ممنوعیت هایی که برای استفاده از آزبست وجود دارد در بسیاری از صنایع ، از ورق نسوز کلینگریت بدون آزبست ( نان آزبست ) استفاده می شود .

ورق نسوز کلینگریت به دلیل استفاده زیاد به یک محصول جهانی تبدیل شده است . اما برای استفاده در محیط های بهداشتی مانند آزمایشگاه ها و یا تعمیرات بیمارستان باید حتماً از ورق نسوز نان آزبست استفاده شود . در این ورق از ترکیباتی مانند آرامید ، فایبرگلاس ، کربن ، سرامیک ، کولار و غیره استفاده شده است .

تماس با ما

ورق کلینگریت بدون آزبست

با توجه به ممنوعیت هایی که برای استفاده از آزبست وجود دارد در بسیاری از صنایع ، از ورق نسوز کلینگریت بدون آزبست ( نان آزبست ) استفاده می شود .

ورق نسوز کلینگریت به دلیل استفاده زیاد به یک محصول جهانی تبدیل شده است . اما برای استفاده در محیط های بهداشتی مانند آزمایشگاه ها و یا تعمیرات بیمارستان باید حتماً از ورق نسوز نان آزبست استفاده شود . در این ورق از ترکیباتی مانند آرامید ، فایبرگلاس ، کربن ، سرامیک ، کولار و غیره استفاده شده است .

با توجه به شرایط و محیط کار ، دمایی تا حدود مثبت 550 درجه سانتیگراد را به راحتی تحمل می کند . ضمناً این محصول در دمای منفی 100 درجه نیز کارایی لازم را داراست . این ورق نسوز در دو نوع در بازار موجود است . نوع اول بدون سیم و نوع دوم که به نوعی ارتقا یافته ورق کلینگریت بدون آزبست است ؛ از رشته سیم های استیل و یا فولاد در داخل ساختار خود بهره می برد .

وجود این سیم ها سبب شده تا ورق نان آزبست سیم دار مقاومت بیشتری در برابر فشار ، کشش و حتی حرارت از خود نشان دهد . کاربرد این ورق مانند ورق نسوز کلینگریت بوده و در ضخامت های 0.5 تا 6 میلیمتر و در ابعاد مختلف که عمدتاً 150 در 150 سانتیمتر است ، موجود می باشد . این ورق با نام های ورق ویکتوریا ، ورق نسوز و ورق واشر نیز شناخته می شود .

از معروف ترین برند های آن می توان به :

فرنزلیت (Ferenzelit) ، کلینگر (Klinger) ، بروگمن (Burgmann) ، تماک (Temac) ، تومبو (Tombo) ، تسنیت (Tesnit) ، اکسترا (Extra) و متریال (Material)  اشاره کرد

ویژگی های ورق نسوز کلینگریت بدون آزبست:

 • مناسب برای فشار و دمای بالا
 • برش آسان و تمیز
 • تطبیق پذیر در جاهای مختلف
 • لازم ذکر است که پارت صنعت رحیمی قادر به ارائه ورق نسوز کلینگریت بدون آزبست در اندازه های استاندارد متناسب با نیاز شما مشتریان محترم می باشد .

بررسی ورق نسوز کلینگریت بدون آزبست

بررسی ورق نسوز کلینگریت بدون آزبست توسط متخصصین پارت صنعت رحیمی :

ورقها جزء ضروری در صنایع به منظور آب بندی با اهداف گوناگون است. در صنعت ورق نسوز کارخانه های تولید کننده به دنبال جایگزین برای آزبست هستند. دلیل آن هم ماهیت خطرناک آزبست است. تولیدکنندگان ورق نسوز بدون آزبست را با همان ویژگی های مشابه ورقهای آزبستی برای برطرف کردن نیازهای مختلف عرضه می­کنند.

ورقهای آزبستی سالها در صنعت بکار گرفته شد. نگرانی ها از خطرات آزبست منجربه این شد که سازندگان به فکر جایگزین بیفتند. در روند تولید آزبست تنها برای افرادی که مدام در تماس مستقیم با آن هستند خطرناک است و زمانی که به شکل ورق درآید استفاده از آن بی خطر است.

آزبست به صورت ذرات بسیار نازکی در هوا پراکنده و توسط کارگران استنشاق می­شود. آنگاه این ذرات به ریه وارد شده و عامل سرطان می­شود. خطرات آزبست توسط مسولان نیز تایید شده است. سپس سازندگان این ورقها برای سلامت کارکنان خود ورقهای بدون آزبست را معرفی کردند.

فایبرهای آزبستی محکم هستند و می­توانند در برابر دمای بالا مقاومت کنند. این فایبرها نازک و بلند هستند. سازندگان ورقهای  بدون آزبستی از موادی مانند گرافیت ، کربن ، تفلون و غیره برای استحکام و تقویت فایبر در ورق استفاده می­کنند. این ورقها دارای ویژگیهایی از قبیل مقاومت حرارتی ، مقاومت شیمیایی و… هستند. ویژگی های این فایبرها تضمین می­کند که کارایی ورق در نبود آزبست تغییر نخواهد کرد. تولید کنندگان مدام در حال بررسی مواد مختلف هستند تا به مشتریان خود ورقهای موثر و کارا بدون آزبست بهتر عرضه کنند.

ورقهای بدون آزبست با فایبرهای ارگانیک ، آرامید ، NBR و فایبرهای طبیعی تشکیل شده است. این برای مواردی که مقاومت آب یا روغن لازم است استفاده می­شود. عموما ورقهای غیر آزبستی در دستگاههای با فشار کم ، ترنسفورمرها و کمپرسورها بکار می­رود. همچنین در پوشش شیرآلات در موتورهای انفجاری استفاده می­شود.

امروزه تولید کنندگان ورق نسوز ورقهای بدون آزبست ارایه می­کنند ورقهای بدون آزبست از ترکیب یک فایبر ارگانیک با گرافیت ، آرامید ، کربن و… تشکیل می­شود. ورق بدون آزبست قدرت کشسانی برابر یا بیشتر از ورق آزبستی دارد و می­تواند تحت دمای بالا استفاده شود. این ورقها به خاطر داشتن کربن یا مواد ارگانیک ایمنی بیشتری دارند.

در جاهای مختلف دنیا ورقهای آزبستی هنوز استفاده می­شود. تولیدکنندگان ورق نسوز که خطرات احتمالی آزبست را می­شناسند به ورقهای غیر آزبستی روی آوردند. قانون گذاران دولتها در دنیا ممنوعیت­هایی برای استفاده از آزبست قرار داده­اند.

شرکت های آگاه که خطرات آزبست را می­دانند با اصول اخلاقی نیازهای بازار را برطرف می­کنند.

ورق بدون آزبست کربنی:

این ورق با استیل کربنی 0.2 تا 0.25 میلیمتری تقویت شده است. به طور گسترده در تولید انواع ورقهای موتوری بکار گرفته می­شود. این یک ماده جدید است که جایگزین محصولات آزبستی می­شود. این محصول کارایی خوبی از منظر منبسط شدن ، یکسان سازی عایق و طول عمر دارد. مقاومت حرارتی و شیمیایی خیلی خوبی در برابر مواد قلیایی دارد. اصولا در مصارف با دمای بالا ، پتروشیمی ، صنایع کاغذ و سلولوزی ، اتومبیل ، موتورسیکلت و… بکار می­رود. همچنین می­توان به عنوان ورقهای بسیار قوی و ورقهای سیلندر استفاده شود.

اغلب در رنگهای سیاه و خاکستری تولید می­شود و نوع نچسب رزین سیلیکونی یا آغشته به گرافیت آن نیز موجود است.

پارامترها

مقدار

چگالی g/cm3

1.30~1.50

توان کشسانی ≥Mpa

12.7

فشردگی ≥%

10±5

برگشت به حالت اول ≥%

40

کارایی آب بندی

<0.5cm3/min

کارایی مقاومت در برابر حرارت

150-300°C

 

سازگاری با ورق نسوز کلینگریت بدون آزبست:

آب ، روغنها ، اسید ارگانیکهای ملایم ، قلایی­های رقیق ، بخارهای اشباع شده ، حلالهای چرب ، گازهای صنعتی ، هوا ، آب نمک و نفت و مشتقات آن

ورق بدون آزبست آرامید:

این ورق کارایی بسیار خوبی دارد و مولکول های آن با زنجیره های پلیمری نسبتا سخت شناخته می­شوند. این مولکولها با ترکیبات قوی هیدروژنی به یکدیگر متصل هستند که استرس مکانیکی را خیلی خوب منتقل می­کنند که امکان استفاده از زنجیره های با وزن مولکولی پایین را دارد. واژه آرامید کوتاه شده آروماتیک پلی­آمید است.

آروماتیک پلی­آمید ابتدا در تجارت به صورت فایبر متا آرامید در اوایل دهه 60 میلادی وارد شد و پاراآرامید در دهه های 60 و 70 توسعه یافت.

پارامترها

مقدار

توان کشسانی ≥Mpa

12.810

فشردگی ≥%

17±7

فشار

50 bar g

مقاومت

0.25 ml/hr

برگشت به حالت اول ≥%

50 حداقل

کارایی آب بندی

<0.5cm3/min

حرارت

300°C

رنگ

خاکستری

 

 

ورق بدون آزبست تفلونی PTFE:

این ورق ماده ای منحصربه فرد و یکی از با ارزش ترین مواد از جنبه تطبیق پذیری است. از ویژگی های تفلون داشتن پلیمر فلوروکربن با مقاومت بسیار خوب شیمیایی و حرارتی است که می­توان از آن در برابر هر نوع مواد شیمیایی تحت هر میزان دمایی استفاده کرد. به عنوان یک پلاستیک نیمه کریستال که اشعه UV یا ماورا بنفش را جذب نمی­کند مقاومت خوبی در برابر نور خورشید نشان می­دهد.

دمای کاربردی یک ورق تفلونی PTFE خالص از -75 درجه تا +260 درجه سانتیگراد است. بهترین ماده نچسب با ضریب سایش کم است. ساختار دی الکتریک PTFE کاملا جدا از دما است و با خمیدگی هیچ تغییری نمی­کند. با قرار گرفتن در معرض هوا و با استفاده طولانی تغییر نمی­کند و نم و آب را جذب نمیکند.

 

پایداری دی الکتریک

2 الی 13 در طیفی گسترده

میزان پراکندگی

0.0004

مقاومت حجمی

>10ᴵ⁶      ohm/cm

مقاومت دی الکتریک

>16kV/mm

ورق بدون آزبست NBR:

این ورق به رنگ مشکی است با نقطه های زرد و مناسب عایق کردن در جاهایی است که پسمانده نفت و روغن در آب وجود دارد. این ورق در دمای بالای 80 درجه سانتیگراد کاربرد ندارد و در برابر حلالها مقاومت ندارد.

نوع رزین

نیتریل

سختی عددی IRHD

60

رنگ

سیاه

توان کشسانی

≥ 10 N/mm²

دوام بعد از شکستن

300%

حداکثر دما

-30 الی +80

جهت خرید و مشاوره رایگان

فیبرهای آرامید ویژگی های عمومی دارد که از سایر فایبرها مستثنی است:

 • قدرت بالا
 • مقاومت خوب در برابر ساییدگی
 • مقاومت خوب برابر محلولهای ارگانیک
 • نارسانا
 • مقاومت شیمیایی خوب
 • نقطه ذوب پایین
 • احتمال کم آتش گرفتن
 • پایداری در دمای بالا