تلفن تماس 021-33910725
ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه 20:00 - 8:00

آدرس

خ امیرکبیر،ناظم الاطبا،پاساژ مشرقی پلاک11

پارچه نسوز آزبست

Author

پارچه نسوز آزبست

ارچه نسوز آزبست از قدیمی ترین پارچه های نسوز به حساب می آید . این پارچه که به برزنت نسوز یا پارچه تفلونی نیز معروف است ، از الیاف نسوز آزبست خالص بافته می شود .

البته آزبست از مدت ها قبل به عنوان عاملی مخرب برای سلامتی انسان و محیط زیست شناخته شده ؛ به همین دلیل تولید و استفاده از آن با محدودیت همراه می باشد . اما استفاده از آزبست در محیط هایی که انسان با آنها سر و کار نداشته و محصولات خوراکی با آن تماس ندارد و یا در آنجا تولید نمی شود ؛ بلامانع است . پارچه نسوز آزبست قادر به تحمل حرارتی  450  درجه سانتیگراد می باشد .

تماس با ما

پارچه نسوز آزبست

پارچه نسوز آزبست از قدیمی ترین پارچه های نسوز به حساب می آید . این پارچه که به برزنت نسوز یا پارچه تفلونی نیز معروف است ، از الیاف نسوز آزبست خالص بافته می شود .

البته آزبست از مدت ها قبل به عنوان عاملی مخرب برای سلامتی انسان و محیط زیست شناخته شده ؛ به همین دلیل تولید و استفاده از آن با محدودیت همراه می باشد . اما استفاده از آزبست در محیط هایی که انسان با آنها سر و کار نداشته و محصولات خوراکی با آن تماس ندارد و یا در آنجا تولید نمی شود ؛ بلامانع است . پارچه نسوز آزبست قادر به تحمل حرارتی  450  درجه سانتیگراد می باشد .

 

اما کارشناسان ، تحمل دمای آن را در شرایط خاص تا  550  درجه سانتیگراد نیز تخمین زده اند . این محصول در دو نوع غباردار و بدون غبار تولید می شود . اما به علت اثرات سوء آزبست ؛ ما به شما پیشنهاد می کنیم که از پارچه نسوز ازبست بدون غبار استفاده کنید . این پارچه یکی از بهترین عایق ها برای تأسیسات ساختمان ها و نیروگاه های برق و کارخانه ها به شمار رفته و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . اما باید توجه داشت که پارچه آزبستی صرفا به عنوان عایق استفاده نشده و برای تولید و بافت دستکش و لباس و کاور نسوز ( به عنوان لایه درونی ) نیز استفاده می شود .

پارچه نسوز آزبستی یکی از مناسب ترین گزینه ها برای درزگیری کوره به حساب می آید . به همین جهت عده ای این پارچه نسوز را عایق پشتیبان کوره می دانند . همچنین برای عایق کاری قالب ها در ریخته گری و عایق بندی دیگ های بخار کاربرد بسیاری دارد .

پارت صنعت رحیمی قادر به ارائه انواع پارچه آزبست نسوز در ضخامت های  1.5  و  2  و  3  میلیمتر و در عرض  100  سانتیمتر با مرغوب ترین کیفیت و مطلوب ترین قیمت برای شما مشتریان محترم می باشد .

شناسایی پارچه های آزبستی:

 • پارچه های آزبست معمولا دماهای بالای 150 درجه خاصیت کتان و قدرت ساختاری خود را از دست می­دهد. در پارچه های با کیفیت که در آن مقدار کم یا هیچ گونه فایبر وجود ندارد حتی اگر دما بالاتر از 540 درجه برود از بین رفتن خاصیت کمتر اتفاق میفتد. در مورد پارچه های با درجه پایینتر هرچند 15 تا 25 درصد فایبر همراه خود دارد آزبستهای کوتاه­تر بکار برده می­شود. در دمای نسبتا پایین نه کتان و نه محتویات پارچه چندان تغییر نمی­کند. اگرچه از توان فایبر کاسته می­شود و محتویات بهم پیچ خورده آزبست های کوتاه اصولا برای حفظ حالت کشسانی و سایر محتویات فیزیکی پارچه است. در این باره آزمونهای حرارتی برای مشخص کردن درجه فایبر آزبست یا کیفیت در ساختمان پارچه به کار برده می­شود. استفاده دیگر و شاید کاربردی تر برای کسب اطلاع از مطالعات حرارتی نشان دادن توانایی و مقاومت پارچه در شرایط حرارتی بالا است. لازم به ذکر است که تنها دما دلیل بی خاصیت شدن مواد نیست اما تحت شرایط نرمال معمولا دمای بالا عامل اصلی است.
 • لازم ذکر است که پارت صنعت رحیمی قادر به ارائه پارچه نسوز آزبست در ابعاد و اندازه های استاندارد متناسب با نیاز شما مشتریان محترم می باشد .

بررسی پارچه نسوز آزبست

پارچه نسوز آزبست در سه نوع :

۱ – پارچه آزبست غبار دار

۲- پارچه آزبست بدون غبار

۳ – پارچه آزبست فویل دار

بررسی پارچه نسوز آزبست توسط متخصصین پارت صنعت رحیمی :

تاریخ تولید و استفاده از محصولات آزبستی را می­توان در پتو نسوز ، لباسهای ایمنی ، پکینگها ، صفحه کلاچ ، لنت ترمز ، پلاستیکها و فیلترها بررسی کرد.

در تولید پارچه نسوز آزبستی از فایبر کریستولیت درجه بالا استفاده می­شود. ویژگیهای به خصوص آزبست که باعث می­شود فایبرهای آن در پارچه استفاده شوند شامل: طول ، توان ، استحکام، خلوص و انعطاف است. این فایبرها مشروط به گذران اعمال سخت باز کردن تمیز کردن و مخلوط کردن و مراحل پرداختن پارچه و سایر مراحل هستند. درصد کمی از فایبرهای ارگانیک مرطوب با فایبر آزبستی ترکیب می­شود تا روند تولید را آسانتر کنند. برای ساخت و مخلوط کردن فیبرهای آزبستی از دستگاهها و تجهیزات مدرن استفاده می­شود تا محصول با کیفیت عرضه شود. بنابراین دستگاهها با درجه های کنترل الکترونیکی تا هسته­ای تجهیز شده اند. نخ جز اصلی تشکیل دهنده انواع پارچه های آزبستی است مانند: طنابهای بافته شده ، پکینکها ، پارچه ها و …

پارچه های آزبستی خواه به تنهایی خواه با ترکیب با سایر مواد در بسیاری از موارد قبل استفاده است ، نه تنها در دماهای معمول 600 درجه بلکه در جاهایی که دما بالای 2500 درجه می­رود البته برای مدتی کوتاه نیز کاربرد دارد. در مواردی که دما بسیار بالا است پارچه های آزبستی با رزین و الیاف ترکیب می­شود تا خصوصیاتی مانند عبور کمتر گرما ، مقاومت بیشتر در برابر شوک حرارتی ، پایداری بهتر در برابر قطع شدن را بگیرد.

محصولات پارچه های آزبستی برخی از نیازهای عمومی و ویژه را رفع می­کنند این ویژگی­ها شامل: عایق حرارتی ، نسوز ، پکینکها و اتصالات ، دیافراگم سلولهای الکترولیتیک ، ماده پایه برای پلاستیکهای صنعتی و …

روند تولید پارچه آزبست همانند روند تولید سایر پارچه ها است. ماهیت و ویژگی فایبر آزبستی با سایر فایبرهای ارگانیک متفاوت است. فایبر کتان سخت و بهم بافته و نامنظم است، فایبر پشم پوشیده از بندهای ناهموار است. اما فایبر آزبستی هیچ یک از این ویژگی ها را ندارد که باعث شود فایبرها بهم بچسند. دلیل اصلی از استفاده فایبر آزبستی در تولید پارچه ها به خاطر مقاوت آن در برابر آتش و حرارت و اسید و دوام آن است.

پارچه های آزبستی طبیعی حتی زمانی که تحت شرایط سخت باشد بادوام است برای مثال اگر به عنوان پارچه برای پوشش سطح میز اتو خشکشویی یا به عنوان تسمه نقاله برای انتقال مواد داغ بکار رود. بیشتر از پارچه آزبستی برای پکینگهای صنعتی ، عایق الکتریکی و حرارتی و در مواردی که به مقاومت حرارتی و دوام خوب نیاز است.

علم این امکان را داده تا آزبست را با فایبرهای طبیعی و سینتتیک به نخ و نوار و پارچه تبدیل کنیم. بکار گیری فایبرها ، الیاف و نخها چه طبیعی چه مصنوعی به عنوان مواد اولیه پارچه عمدتا بستگی به خواص فیزیکی فایبر دارد که شامل فیزیکی ، حرارتی ، الکتریکی و نوری است. از میان ویژگیهایی که آزبست را جذاب می­کند کشسانی بودن آن است که 25*106psi است.

ترکیب یا مخلوط کردن فایبر به عنوان یک هنر مطرح شده چراکه شامل ترکیب کردن درجات مختلف آزبست است. غالبا از پنبه نسوز استفاده می­شود. کروسیدولیت (آبی) و آموزیت گاهی با پنبه نسوز ترکیب می­شوند. پارچه های آزبستی آبی برای مصارف مخصوص ضد اسیدی تولید می­شوند.

آزبست تنها ماده معدنی است که می­تواند با ریسندگی و نساجی به یک محصول تمام شده نیز مبدل شود. آزبست آموزیت اگرچه الیاف بلندی دارد و توان کشسانی بالا اما به دلیل ماهیت خشن به سختی به پارچه تبدیل می­شود. ساختار فایبری بلند آزبست این امکان را می­دهد تا به شکل پارچه به عمل بیاید. فایبرهای آزبستی بلند مانند سایر گونه های فایبر که طول دارند می­توانند فایبرهای کوتاه را با خود حمل کنند. کاملا نیاز است تا فایبرهای بلند کوچکترها را با خود حمل کنند. زمانی که کتان همراه با  فایبرهای کوتاه استفاده می­شود محصولات با هزینه کمتری تولید می­شوند که آن نیز دارای مقاومت حرارتی مشخص و ویژگی های فیزیکی خوب است.

بیشتر نخهای آزبستی تولید شده نخهای تا خورده هستند. نخهای تک رشته­ای قابل قبول نیستند زیرا فایبرهای آزبست فاقد شکل خاص هستند. نقص یک شکل نبودن با دو یا بیشتر از رشته های نخ رفع شده است. در نخ های بهم پیچیده دو مورد نکته مهم وجود دارد که باید در نظر گرفت؛ شکل منظم و قدرت آن. شکل منظم داشتن بیانگر ابعاد و وزن نخ است. قدرت نخ اصولا به طول فایبر و میزان فایبر مورد استفاده بستگی دارد.

جهت خرید و مشاوره رایگان

کاربردهای پارچه نسوز آزبست:

 • پیش بند
 • کرباس
 • فرش
 • پارچه الکتریکی
 • کاغذ فیلتر
 • پتو نسوز
 • پوشش روی میز اتو
 • دستکش
 • پوشش روی لوله