تلفن تماس 021-33910725
ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه 20:00 - 8:00

آدرس

خ امیرکبیر،ناظم الاطبا،پاساژ مشرقی پلاک11

پارچه نسوز سرامیک فایبر

Author

پارچه نسوز سرامیک فایبر

پارچه نسوز سرامیک فایبر یا فایبر سرامیک یکی از مقاوم ترین پارچه های صنعتی نسوز می باشد . میزان تحمل حرارتی آن  1260  درجه سانتیگراد است .

80  درصد این پارچه از الیاف نسوز آلومینا سیلیکات ساخته شده و  20  درصد باقیمانده را مواد آلی و فیبرهای نسوز تشکیل می دهند . مواد آلی به پارچه نسوز فایبرسرامیک خواص بسیاری از جمله تقویت استحکام و مقاومت مکانیکی ، کششی و انعطاف پذیری می بخشد .

تماس با ما

پارچه فایبر سرامیک

پارچه نسوز سرامیک فایبر یا فایبر سرامیک یکی از مقاوم ترین پارچه های صنعتی نسوز می باشد . میزان تحمل حرارتی آن  1260  درجه سانتیگراد است . 80  درصد این پارچه از الیاف نسوز آلومینا سیلیکات ساخته شده و  20  درصد باقیمانده را مواد آلی و فیبرهای نسوز تشکیل می دهند .

مواد آلی به پارچه نسوز فایبرسرامیک خواص بسیاری از جمله تقویت استحکام و مقاومت مکانیکی ، کششی و انعطاف پذیری می بخشد . پارچه نسوز سرامیک فایبر به دو صورت سیم دار و بدون سیم تولید شده که از سیم های نازک استیل یا فولاد و یا اینکنل در ساختار و بافت پارچه استفاده می شود .

نمونه سیم دار این محصول می تواند به نوعی  ارتقا یافته این محصول تلقی شود . چرا که وجود این سیم ها سبب شده تا مقاومت کششی و همچنین استحکام این پارچه به صورت بسیار چشمگیری افزایش پیدا کند . البته وجود سیم در ساختار پارچه فایبر سرامیک موجب بالا رفتن تحمل گرمایی آن در شرایط خاص تا  1320  درجه سانتیگراد گردیده است .

موارد استفاده این محصول بسیار زیاد است که ما به چند مورد از آنها اشاره میکنیم :

برای عایق های دما بالا و قالب های کوره گداخته به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد .
همچنین برای تولید دستکش های نسوز  و لباس های نسوز از آن استفاده می شود .
شما حتی برای آب بندی بسیاری از محصولات خود می توانید از این پارچه استفاده کنید . به همین دلیل است که پارچه نسوز  فایبر سرامیک یکی از مهمترین رقبای پارچه نسوز آزبستی به شمار می آید و بسیاری از کارخانه ها در حال جایگزین کردن این پارچه به جای پارچه آزبستی هستند .

  • لازم ذکر است که پارت صنعت رحیمی قادر به ارائه پکینگ آب بندی با مقاطع چهارگوش و در ابعاد و اندازه های استاندارد متناسب با نیاز شما مشتریان محترم می باشد .

بررسی پارچه نسوز سرامیک فایبر

بررسی پارچه نسوز سرامیک فایبر توسط متخصصین پارت صنعت رحیمی :

در صنعت روز دنیا نیاز به پارچه های نسوز بسیار قابل توجه است . پارچه های نسوز کاربرد های بسیار فراوانی دارند و در صنایع مختلف که با حرارت سرو کار دارند مورد استفاده قرار میگیرند .
اما تعداد بسیار کمی از پارچه های نسوز وجود دارد که قادر به تحمل حرارت بالا باشند . پارچه نسوز سرامیک فایبر یکی از همین پارچه هاست .

در این صفحه به بررسی دقیق این پارچه می پردازیم:

ساختار پارچه نسوز سرامیک فایبر:

ساختار اصلی پارچه سرامیک فایبر را الیاف فیبر کربن آلومینا با کیفیت بالا تشکیل داده است . اما دیگر مواد سازنده پارچه سرامیک فایبر مواد الی می باشد . در مورد نحوه ساخت و بافت پارچه سرامیک فایبر اطلاعات بسیار غلطی در اینترنت وجود دارد ، که بافت این پارچه را بسیار آسان و یا بسیار سخت جلوه می دهد .

اما متخصصین ما با تحقیقات بسیار گسترده به راز بافت پارچه سرامیک فایبر پی برده اند . برای بافت پارچه سرامیک فایبر ابتدا الیاف سرامیک با درصد ترکیب 36 % با الیاف فایبرگلاس ممخلوط می شوند . سپس الیاف آلومینا خالص با مخلوط الیاف سرامیک و فایبر گلاس ترکیب شده و تشکیل نخ منسجمی با قطر 0.5 میلیمتر را می دهد . این نخ ها به صورت رشه ای و دسته دسته از یک کوره القایی عبور داده می شوند و الیاف های بسیار ریز فایبرگلاس که از رشته نخ بیرون زده اند سوزانده می شوند . این کار بر خصوصیات عایق هیچ تاثیری نمی گذارد . سپس این نخ ها به صورت تاروپود به یکدیگر بافته می شوند . لایه های این پارچه به صورت موازی کنار یکدیگر بافته شده و یک پارچه منسجم و یک تکه را تشکیل می دهند .

در این نوع از پارچه سرامیک فایبر ؛ تحمل حرارت بین 650 تا 1000 درجه متغیر است . میزان تراکم بافت نخ های سرامیک 500 می باشد که این میزان از تراکم فقط در پارچه های سرامیک فایبر وجود دارد .

اما نوع دیگری از روش بافت پارچه سرامیک فایبر وجود دارد . در این روش به جهت حفظ استحکام بیشتر و همچنین تحمل حرارت بهتر ؛ لایه هایی از سیم انکنل و یا استیل در الیاف این پارچه قرار داده می شود . به همین جهت به این نوع از پارچه ، سرامیک فایبر سیم دار و به نوع اول سرامیک فایبر بدون سیم گفته می شود .

اصالت پارچه نسوز سرامیک فایبر:

فیبرکربن : به طور خلاصه می توان گفت که فیبر کربن نوعی ار کامپوزیت است که به دلیل وزن اندک و استحکام بسیار بالا کاربرد بسیار گسترده ای در انواع صنایع مثل هوا و فضا و خودرو سازی دارد . 

الیاف آلومینا سیلیکات : الیاف آلومینا سیلیکات و یا الیاف سیلیکات آلومینیوم در حقیقت همان الیاف سرامیکی هستند که از ذوب مذاب کائولن با درصد بسیار بالایی از آلومینا و همچنین مخلوطی از سیلیس تشکیل می شوند . مهمترین ویژگی های این الیاف عبارت اند از :  وزن بسیار سبک نسبت به دیگر الیاف های نسوز ، انعطاف پذیری و شکل پذیری بسیار مناسب ، هدایت حرارت بسیار پایین با توجه به گراف ، پایداری حرارتی بسیار مناسب ، بالاترین میزان تحمل حرارت در بین کلیه مواد نسوز و . . .  

سیم های استیل : مجموعه ای از سیم های مخصوص است که دراکثر محصولات نسوز مثل : پکینگ های آب بندی ، پارچه های نسوز ، ورق های نسوز و . . . به کار می رود . این سیم ها عمدتا از جنس استیل ، اینکنل و استیل 316 و 306 می باشد .

الیاف فایبرگلاس :

الیاف فایبرگلاس که به الیاف شیشه نیز معروف هستند ، یکی از معروف ترین تقویت کننده ها برای ساخت انواع کامپوزیت ها به حساب می آید . تقسیم بندی الیاف فایبرگلاس و کاربرد آن ها در ادامه به شما معرفی می شود .

1 – ای گلس ( E glass ) : مورد استفاده برای مصارف عمومی مثل عایق اگزوز ماشین 

2 – آر گلس ( R glass ) : خواص مکانیکی بالاتر نسبت به ای گلس ( E glass ) : مناسب برای تولید انواع کامپوزیت های ساختمانی

3 – اس گلس ( S glass ) : خواص مکانیکی بالا تر نسبت به آر گلس ( R glass ) : مناسب برای تولید انواع کامپوزیت های مهندسی

4 –  سی گلس ( C glass ) : مقاومت شیمیایی بسیار عالی : مناسب برای استفاده در محیط های آزمایشگاهی

5 – ایسی آر گلس ( E.C.R glass ) : مقاومت عالی در برابر اسید : مناسب برای استفاده در کارخانه های تولید مواد شوینده

6 –  ای آر گلس ( A.R glass ) : مقاومت مناسب در برابر باز و همچنین مقاومتی خوب در برابر اسید : مناسب برای استفاده در صنعت دارو سازی

ویژگی های پارچه نسوز سرامیک فایبر :

تحمل حرارت : میزان گرمایی که پارچه سرامیک فایبر قادر به تحمل آن می باشد 1260 درجه سانتیگراد اندازه گیری شده است . البته مقیاس های بسیار دقیق دیگری هم برای این پارچه نسوز به ثبت رسیده . میزان تحمل حرارت پارچه نسوز سرامیک فایبر در مدت زمان بسیار طولانی در نمونه بدون سیم 650 درجه سانتیگراد و در نمونه سیم دار 1050 درجه سانتیگراد اندازه گیری شده است .

تراکم : میزان تراکمی که پارچه نسوز سرامیک فایبر طبق آن بافته و تولید میگردد ، مقدار بسیار مناسب 500 کیلیو گرم بر متر مکعب می باشد .

از دیگر ویژگی های مهم پارچه فایبرگلاس میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

انعطاف پذیری بسیار مناسب ، حفظ ساختار در دمای – 50 درجه سانتیگراد ، شکل پذیری بسیار عالی ، فاقد هرگونه عوارض و خطر های زیست محیطی برای انسان و محیط زندگی او ، جایگزین بسیار مناسب آزبست  ، سوزن پذیری و بافت بسیار مناسب برای دوخت انواع دستکش و لباس نسوز ، مقاومت کششی و مکانیکی بسیار مطلوب و . . .

جهت خرید و مشاوره رایگان

کاربرد های پارچه نسوز سرامیک فایبر :

  • مناسبترین عایق برای پوشش دهی به انواع دستگاه های پتروشیمی ها و نیروگاه هایی که با حرارت بالا سر و کار دارند
  • مناسب برای تولید و دوخت انواع دستکش های نسوز
  • مناسب ترین نوع پارچه برای ساخت واشر های منهول حرارت بالا
  • بهترین انتخاب برای دوخت انواع لباس های نسوز
  • پرده حرارتی بسیار عالی جلوی درب کوره
  • پوشش عایق بیرونی مخازن حرارت بالا
  • پوشش دهی مناسب داخل کوره های کوچک
  • و .....